صفحه اصلي درباره ما تماس با ما
در

  منتخب محصولات فرهنگي

بیشتر...                            حدیث    درک از امام مهدي
از امام صادق (ع) منقول است كه پيامبر اكرم (ص) فرمودند :
خوشا به حال كسى كه قائم اهل بيت مرا درك كند و به او اقتدا كند قبل از قيامش تابع ائمه هدايت باشد و از دشمنانشان بيزارى بجويد ايشان رفيقان من هستند و گراميترين افراد امت نزد من مى باشند . كمال الدين ـ شيخ صدوق ص 287
أچأڈأ­أ‹ أ‡أ’123 : امام صادق

 


        پايگاه هاي پيشنهادي

آيت الله دري نجف آبادي
نايب رييس هئيت امناء
 

حجت الاسلام و المسلمين
نوري شاهرودي
عضو هئيت امناء مهديه


مقالات

مهدويت

توقيعات

ظهور

غيبت

انتظار

زندگينامه

امام و بانوان

کتب

شعر

پرسش و پاسخ

ادعيه و زيارات

شفايافتگان

نامه اي به امام عج

مشاهدات

ديگر موضوعات

اخبار مهديه

         پايگاه هاي ديگر


سایت مسجد مقدس جمکران

سايت فرهنگي تبيان

سايت سراج انديشه

سايت فرهنگي شهيد آويني  


 
امروز : جمعه 7 بهمن 1401 - 1 جمادي الثاني 1444 - 27 ژانويه 2023

 


تاريخ خبر: جمعه27/8/1384

زنان وامام زمان

در عصري که علم و تکنولوژي پشرفت کرده و مردم رشد علمي پيدا کردند، مغزهاي متفکر زياد شده، سيستمهاي جديدي در هر زمينه ي راه اندازي شده است و زنان و مردان و جوانان حتي کودکان را به طرف خود جذب کرده، بازيهاي کامپيوتري و فيلمهاي که حاکي از خشونت و بدآموزيهاي فراوان دارد به وفور در دست بچه ها مي باشد. ماهواره هاي عظيم که سرگرمي غلط براي عده اي درست کرده است و در يک چنين موقعيتي که دين در معرض از بين رفتن است و انسانها الگوهاي خود را از اين نوع وسايل مي گيرند، قيافه هاي ظاهري خود را مانند هنر پيشه هاي فيلمها مي سازند. خصوصيات اخلاقي خود را مانند آنها قرار مي دهند. خشونت- ظلم- بيرحمي- عدم رعايت حقوق يکديگر شعار آنهاست و دوستي و عدالت و همبستگي به صورت کمرنگ در آمده است . در زمانه اي که در جوامع غربي به زنان به عنوان کالا نگاه مي کنند وآنها را يا براي تبليغات در کنار اجناس و ظروف و ساير چيزها مي گذارند و يا به عنوان بردگي به ديگر کشورها مي فروشند و هيچ گونه حقوق و ارزشي براي او قائل نيستند .

اما دين مقدس اسلام از زمان بعثت پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله با رهنمودهاي خويش که الهام گرفته از سخن خداي تعالي بود زن را گرامي داشت و او را يک شخصيت همانند مرد دانست براي او بها و منزلت قائل شد، حقوقي براي زنان منظور کرد. در قرآن از قول خداي تعالي سوره اي به نام سوره ي نساء براي زن بيان کرد.

از همان موقع بود که زن در جوامع اسلامي آن طوري که در غرب با زنان برخورد مي شود، نبود و بلکه زن به عنوان موجودي مهربان- داراي قلبي رئوف- بهترين کس براي تربيت فرزندان صالح قرار گرفت. اولين و بهترين و بارزترين نمونه ي زن، حضرت زهرا سلام الله عليها دختر گرامي پيغمبر اکرم صلي الله عليه و اله است که پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله ايشان را مي بوئيد و مي فرمود : من بوي بهشت را از فاطمه ام استشمام مي کنم. جلوي پاي فاطمه سلام الله عليها بلند مي شدند و ايشان را مادر خويش خطاب مي کرد. از همان زمان زن در اسلام شخصيت ويژه اي پيدا کرد و زنان همانند مردان در پيشرفت اسلام کمکهاي شاياني مي کردند. از جمله زنان که خدمت به پيامبر کردند حضرت خديجه سلام الله عليها بود که ثروتش را در راه پيشرفت اسلام بخشيد.

از جمله زنان ديگري که جان خود را فداي اسلام کرد سميه بود. خود خانم فاطمه زهرا سلام الله عليها که هم با مال و هم با جان ، خويش را فداي اسلام و امام زمانش کرد. در آن زمان که ديگر پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله در قيد حيات نبودند اما خليفه ي بلافصل ايشان و مولاي متقين و امام اول شيعيان حضرت علي عليه السلام که در روز غدير خم به دست خود پيامبر به نقل از شيعه و سني به عنوان جانشين پيامبر و امام زمان مردم انتخاب شدند. در آن زمان مردم به ايشان بي اعتنائي کردند و خلفاي دروغين را به جاي ايشان نشاندند،جز چند نفري که ياور امامشان بودند ديگران همه رفتند و او را تنها گذاشتند در ميان اين چند نفر يک زن بود واوکسي جز فاطمه سلام الله عليها نبود. فاطمه سلام الله عليها با قطره قطره ي خونش، با جسم نحيفش تا دم مرگ او را صدا زد و ياوريش کرد. او يک زن بود، يک زن به تمام معنا، يک ياور واقعي اما او يکي بود در جهت اينکه الگوي ما باشد نه اينکه يکي بماند. فاطمه هاي ديگري مي توانند مثل او باشند، مي توانند مثل او ياور امام زمانشان باشند، مي توانند مبلغ نام مولايشان باشند . در زمان ما که دوران غيبت کبري حضرت ولي عصر ارواحنا فداه را مي گذرانيم، آيا زنان نمي توانند ايشان را ياري کنند؟ آيا زنان نمي توانند همانند زهراي اطهر سلام الله عليها از جانشان، از مالشان بگذرند و در عوض شيعيان را بيدار کنند؟ آيا زنان اکنون نمي توانند با الگو قرار دادن فاطمه سلام الله عليها زنان ديگر کشورها را از خواب غفلت بيدار کنند؟ نمي توانند آنها را از منجلاب گناه و فساد بيرون بکشند؟ آيا زنان ما نمي توانند قلبهاي پاک و مهربان دختران معصوم که شيطان در کمين آنها نشسته تا آنها را بربايد را متوجه امام زمانشان کنند؟

من به شما مي گويم که مي شود. آري مي شود اينها همه ممکن است و مي شود. چرا که ما زنان الگو داريم اگر زندگيمان را مثل او- حجابمان را مثل او، قلبمان را مثل او – کنيم و در تمام شئونات زندگي او را در سرلوحه ي خود قرار دهيم آنچنان که خود آقا حجه بن الحسن ارواحنا فداه فرمودند فاطمه سلام الله عليها الگوي من است، ما هم ايشان را الگو قرار دهيم . اگر از او کمک بخواهيم و درس معرفت امام زمان را بجوئيم مي توانيم ياري امام زمان را از او ياد بگيريم . از اين بانوي بزرگوار درسهاي بزرگي مي توانيم بياموزيم.

او در آن روز با وجود پر برکتش قلب امام زمانش را شاد کرد ما هم مي توانيم امروز قلب امام زمانمان را شاد کنيم. اما به راستي چگونه ؟

مي گويند، ما که او را نمي بينيم تا ياريش کنيم؟ او در غيبت است! بايد بگويم که اي دوستان، اي انسانها او در غيبت نيست، ما در تاريکي هستيم! ما پشت ابر مانده ايم! او خورشيد عالمتاب است و همچنان مي تابد ما بايد ابرهاي تيره و تاريک رااز جلوي خودمان دور کنيم. ما بايد پرده هارا کنار بزنيم تا نور خورشيد به وجودمان بتابد. اگرچه ما نمي بينيم اما نديدن ما دليل بر نبودن نيست!

وجود مقدسش احاطه بر ما سوي الله دارد و ما را مي بيند، بنا به فرموده امام معصوم عليه السلام در بازارهاي ما راه مي رود، از حال ما باخبر است، او منتظر ماست ! مائيم که بايد او را بجوئيم . او منتظر ياري ماست. هزار و اندي سال است که از غيبت مي گذرد اما ما انسانها چه کرديم، چه کمکي به حضرتش کرديم؟

شما اي زنان امروز :

بيائيد با او رابطه برقرار کنيم. او را در زندگيمان وارد کنيم و نامش را در خانه هايمان زنده کنيم . نام مقدس او را تابلويي کرده بر ديوار منزلمان بزنيم .

از همه مهمتر قلبمان را پاک کنيم، هر گونه ناپاکي، حسادت، بخل، کبر، ريا ....و ساير صفات شيطاني را بيرون کنيم. روحمان را به او نزديک کنيم، اين گونه است ياري کردن او. وقتي خود را، هواي نفس خود را نديده گرفتي وخواست امام زمانت را بر خواست خودت ترجيح دادي هم شيطان را زمين زدي و هم به خداي تعالي نزديک شدي و هم اين باقيمانده ي از نسل حضرت زهراي اطهر سلام الله عليها را خوشحال کردي و ياري نمودي. و وقتي کاملاً قلبت پاک شد و به قرب خدا نائل شدي مي تواني ديگران را دستگيري کني و آنها را هم هدايت کني و مبلغ براي امام زمانت باشي. هم خودت سعادتمند شدي و هم ديگران را به سعادت راهنمايي کردي و زمينه ظهور يگانه منجي عالم بشريت را فراهم مي کني. والسلام


پي نوشت :
خانم رقيه وفادار –ليسانسيه روانشناسي

         بنيانگذار مهديه تهران


حجت الاسلام والمسلمين شهيد حاج شيخ احمد کافي


         برنامه های ندبه و کمیل

دعاي کميل و ندبه بهمن ماه 1401


جدول کامل برنامه ها...

         واريز آنلاين به حساب مهديه

         گالري صوتي

قرائت دعاي ندبه 1401/11/7

سخنراني دعاي ندبه 1401/11/7

قرائت دعاي کميل 1401/11/6
بيشتر...

         مجلات


         ارتباط با ما

درباره ما

 نام
 Email
متن
 

         اشتراک

 نام
 Email