صفحه اصلي درباره ما تماس با ما
در

      عضویت در کانال رسمی مهدیه تهران در "تلگرام" (جهت اطلاع از مراسمات و اخبار مهديه و...)

  منتخب محصولات فرهنگي

بیشتر...


             آرشيو تصويري


                            حدیث    درک از امام مهدي
از امام صادق (ع) منقول است كه پيامبر اكرم (ص) فرمودند :
خوشا به حال كسى كه قائم اهل بيت مرا درك كند و به او اقتدا كند قبل از قيامش تابع ائمه هدايت باشد و از دشمنانشان بيزارى بجويد ايشان رفيقان من هستند و گراميترين افراد امت نزد من مى باشند . كمال الدين ـ شيخ صدوق ص 287
أچأڈأ­أ‹ أ‡أ’123 : امام صادق

 


        پايگاه هاي پيشنهادي

آيت الله دري نجف آبادي
نايب رييس هئيت امناء
 

حجت الاسلام و المسلمين
نوري شاهرودي
عضو هئيت امناء مهديه


مقالات

مهدويت

توقيعات

ظهور

غيبت

انتظار

زندگينامه

امام و بانوان

کتب

شعر

پرسش و پاسخ

ادعيه و زيارات

شفايافتگان

نامه اي به امام عج

مشاهدات

ديگر موضوعات

اخبار مهديه

         پايگاه هاي ديگر


سايت مسجد مقدس جمکران  

 پورتال جامع مهدويت 

سايت فرهنگي تبيان

سايت بانک سخنرانيهاي شهيد حاج شيخ احمد کافي

سايت سراج انديشه

سايت فرهنگي شهيد آويني  

راهنماي پايگاه هاي امام مهدي (عح)

جستجوگر پايگاه هاي شيعي

موسسه فرهنگي جمکران ميبد


 
امروز : سه شنبه 5 بهمن 1395 - 14 ربيع الثاني 1438 - 24 ژانويه 2017

 

قتل « ابن معتز» شاعر عرب به دستور« مقتدرُ بالله » خليفه عباسي

« ابن معتز» شاعر عرب به دستور« مقتدرُ بالله » خليفه عباسي كشته شد . اين شاعر خوش قريحه كه اشعاري از او باقيست بعد از مرگ مكتفي به دعوي خلافت برخاست و با طرفداري عده اي به مسند خلافت نشست . اما مونس خادم و عده اي از غلامان دارُالخلافه عليه او به مخالفت برخاستند و بدين ترتيب خلافت او يك روز بيشتر به طول نيانجاميد . بعدازاو مقتدر به خلافت نشست و ابن معتز را دستگير و سپس اعدام كرد . «كتاب البديع؛ طبقات الشعراء؛ و كتاب اشعارالملوك » از جمله آثار ابن معتز در بديع و طبقات شاعران مي باشند .قيام مختار ثقفي در کوفه به خونخواهي امام حسين (ع)

ابن ابي عبيده ثقفي (?? هـ . ق) ملقب به کيسان؛ وي از مردم طائف است. در خلافت عمر همراه پدر خود به مدينه رفت. پدر او در جنگ يوم الحجر در عراق به قتل رسيد. مختار به بني هاشم پيوست و در خلافت علي (ع) با آن حضرت در عراق بسر مي برد و پس از شهادت علي (ع) در بصره سکونت جست .... پس از شهادت حسين بن علي (ع) مختار ، با عبيدالله به مخالفت برخاست. عبيدالله ابن زياد او را تازيانه زد و به جبس افکند. سپس به شفاعت عبدالله عمر او را به طائف تبعيد کرد چون در سال ?? يزيد بن معاويه بمرد و عبدالله بن زيبر درمدينه به طلب خلافت برخاست مختار نزد او رفت و با او بيعت کرد. و در بعضي جنگهاي او حضور داشت. سپس از وي رخصت خواست که به کوفه برود و مردم را به اطاعت او بخواند ابن زيبر پذيرفت و او را به کوفه روانه ساخت. مختار چون به کوفه آمد مردم را به خونخواهي حسين بن علي (ع) و امامت محمدبن حنفيه فرزند آن حضرت خواند. به سال (? ? هـ . ق) عامل ابن زيبر را از کوفه بيرون کرد و از قاتلان حسين (ع) هر که را به دست آورد کشت و قلمرو کوفه را تا موصل به حيطه تصرف درآورد. عبيدالله ابن زياد از شام مأمور دفع مختار و تصرف کوفه شد و با لشکري به موصل فرود آمد لشکر ابن زياد در موصل شکست خورد و خود او کشته شد و سرش را به کوفه آوردند. مختار آن سر را به مدينه نزد حضرت علي بن الحسين (ع) و محمد حنفيه فرستاد و گفته­اند امام علي بن الحسين (ع) مختار را به خاطر خون خواهي امام حسين (ع) رحمت فرستاد. در همين موقع کار عبدالله بن زيبر در مکه بالا گرفت، مصعب برادرش را به جنگ مختار فرستاد. مصعب با لشکري گران به کوفه آمد مختار را کشت و سپاهش را تار و مار کرد.


درگذشت «عمربن حسين بن شعيب» از اديبان و بزرگان علم نحو

«عمربن حسين بن شعيب» از اديبان و بزرگان علم نحو در قرن ششم هجري در مرو ديده از جهان فرو بست. كنيه وي ابو حفيض و لقبش جنزي بود، زيرا در شهر جنزه از شهر هاي اران آذربايجان متولد شده بود. او در زادگاهش به تحصيل علم پرداخت و عاقبت در علم نحو استاد و يگانه عصر خود گرديد . جنزي در فنون ادبي بويژه شعر نيز استادي توانا و عالم بشمار مي رفت وبه همين سبب وي را در نحو و شعر علامه زمان لقب داده بودند. گفتني است اين نحوي اديب افزون بر مراتب علمي در زهد و پاك دامني شهره آفاق بود .


درگذشت لله وردي خوان از سرداران دوره صفويه

الله وردي خوان از سرداران دوره صفويه و از اميران كاردان عصر شاه عباسي اول درگذشت . او از اهالي گرجستان بود و در جواني به غلامي فروخته شد و سر انجام به خدمت شاه طهماسب صفوي در آمد. الله وردي خوان در سال 1004 به سبب لياقت و كفايتي كه از خود آشكار كرد به دستور شاه عباس به امير الامرايي حكومت فارس برگزيده شد. قابل توجه است كه وي در اندك مدتي به سردار سپاه قزلباش منصوب گرديد و خدمات بسياري به دولت صفويه نمود. الله وردي خان صرفه نظر از خدماتش آثار و انبيه بسياري بنا كرد كه پل معروف الله وردي خان مشهور به سي وسه پل را مي توان نام برد كه بر روي زاينده رود در اصفهان چشم هر بيننده اي را خيره مي سازد.


         بنيانگذار مهديه تهران


حجت الاسلام والمسلمين شهيد حاج شيخ احمد کافي


         برنامه های ندبه و کمیل

دعاي کميل و ندبه بهمن ماه 1395


جدول کامل برنامه ها...

         واريز آنلاين به حساب مهديه

         گالري صوتي

قرائت دعاي ندبه 95/11/1

سخنراني دعاي ندبه 95/11/1

قرائت دعاي کميل 95/10/30
بيشتر...

         مجلات         ارتباط با ما

درباره ما

 نام
 Email
متن
 

         اشتراک

 نام
 Email